Sponsor Tytularny

Aktualności

powrót

Ambasador Wrocław Maratonu zdobywcą potrójnej korony

Profesor Jan Chmura – ambasador Wrocław Maratonu i pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu został zdobywcą Korony Maratonów Polski, Korony World Marathon Majors i Korony Maratonów Ziemi. W ramach krajowego wyróżnienia startował we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Dębnie. Niezbędne do uzyskania Koron0y Maratonów Ziemi biegi na siedmiu kontynentach ukończył: w Nowym Jorku (11 miejsce w swojej kategorii wiekowej), Rio de Janeiro (3 miejsce, Johannesburgu (21 miejsce), Jerozolimie (2 miejsce), Sydney (3 miejsce), Hanowerze (2 miejsce) oraz na Antarktydzie - (2 miejsce na świecie w swojej kategorii wiekowej w 2016 roku). Korona Maratonów Ziemi była realizowana w ramach programu naukowego w różnych warunkach klimatycznych. Rekord życiowy profesora wynosi 3:22:57 - ustanowiony w czasie maratonu w Hanowerze. Na swojej osobie zrealizował program naukowy Największe Maratony Świata (World Marathon Majors) dotyczący wspomagania energetycznego, gospodarki wodno-elektrolitowej, poziomu zmęczenia i zmian kardiologicznych w trakcie biegów na królewskim dystansie. W ramach tego przedsięwzięcia Profesor Chmura pokonał maratony w: Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, Londynie i Berlinie. 25.02.2018 wystartował w ostatnim biegu programu - Maratonie w Tokio i uzyskał wynik 3:59:05. Jest pierwszym Polakiem, który rozpoczął karierę maratończyka w wieku 63 lat i w przekroju 5,5 lat zdobył  opisywaną potrójną koronę (Korona Maratonów Polski, Korona Maratonów Ziemi i Korona World Marathon Majors). Przed startem 6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu 16. czerwca 2018 r., w godzinach 19:00 – 21:00, Wroclaw Marathon Team organizuje Benefis Profesora Jana Chmury. Impreza będzie transmitowana w internecie oraz na telebimach Stadionu Olimpijskiego.