Prof. dr hab. Jan Chmura naukowym ambasadorem Nocnego Wrocław Półmaratonu!

Jeden z najwybitniejszych naukowców na świecie będzie doradcą biura organizacyjnego Nocnego Wrocław Półmaratonu. Prof. dr hab. Jan Chmura to specjalista w zakresie fizjologii, wysiłku fizycznego i teorii sportu. Profesor jest także pierwszym Polakiem, który w wieku 70 lat zdobył potrójną koronę maratonów.


Do udziału w 9. Nocnym Wrocław Półmaratonie zachęca niezwykły człowiek, który swoją postawą wielokrotnie stanowił ogromną inspirację dla tysięcy biegaczy. Profesor dr hab. Jan Chmura karierę maratończyka rozpoczął w wieku 63 lat. Od tego czasu zdobył m.in. Koronę Maratonów Polskich, Koronę Siedmiu Kontynentów i Największych Maratonów Świata. Biegał w Afryce, na Antarktydzie, w Stanach Zjednoczonych czy właśnie we Wrocławiu. Biorąc udział w zawodach i treningach, jednocześnie realizował nowatorski projekt naukowy, podczas którego stale kontrolował stan swojego zdrowia.


Niezwykłe osiągnięcia sportowe i naukowe


Naukowiec w ciągu dziesięciu lat przebiegł ponad 40 tys. km i ukończył 24 maratony. Trenując i startując w imprezach biegowych stale kontrolował m.in. swoją gospodarkę wodno-elektrolitową, procesy metaboliczne, mechanizm termoregulacji czy odczyty kardiologiczne. Badania te są wykorzystywane do kształcenia trenerów. Jego największym sukcesem sportowym jest pierwsze miejsce, które zdobył w swojej kategorii wiekowej w maratonie na Alasce i Malediwach, wielokrotnie stawał również na podium innych biegów maratońskich, zajął drugie miejsce w zawodach na Antarktydzie, w Hanowerze, w Jerozolimie, Tromso, czy trzecie w Sydney i Rio De Janeiro. Przygotowując się biegów, profesor testował swoje metody treningowe pokonując nawet 120 km tygodniowo.

Ambasador Nocnego Wrocław Półmaratonu to autor i współautor 330 prac naukowych oraz 10 książek. Był również m.in. fizjologiem w Zagłębiu Lubin, kiedy klub zdobywał mistrzostwo Polski, przewodniczącym zespołów kierunków wychowania fizycznego Państwowej Komisji Akredytacyjnej czy dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego w Katowicach i we Wrocławiu. Obecnie pracuje w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, jest również członkiem rady naukowej Państwowego Instytutu Badawczego
w Instytucie Sportu w Warszawie.


Współpraca z Młodzieżowym Centrum Sportu Wrocław


Profesor po raz kolejny został ambasadorem Nocnego Wrocław Półmaratonu. Naukowiec będzie doradzał sztabowi organizacyjnemu imprezy. Poza tym, w dzień biegu spotka się
z zawodnikami i opowie o przygotowaniach do długodystansowych biegów. Chętni uczestnicy półmaratonu będą mogli zadawać ambasadorowi pytania i posłuchać wielu ciekawych anegdot związanych z jego niezwykłymi osiągnięciami. Informacje dotyczące zapisów na spotkanie zostaną podane bliżej daty startu wrocławskiej „połówki”.


9. Nocny Wrocław Półmaraton


Bieg odbędzie się 17 czerwca 2023 roku o godz. 22:00 i będzie mu towarzyszyć szereg wydarzeń rodzinnych i rozrywkowych. Kolejne informacje dotyczące wrocławskiego półmaratonu będzie można znaleźć na stronie organizatora: www.pol.wroclawmaraton.pl, w mediach społecznościowych: www.facebook.com/nocnywroclawpolmaraton, gdzie dostępne są również projekty koszulek, medalu czy innych gadżetów imprezy. Zapisu na bieg można dokonać pod tym linkiem: wroc.city/ZapisyNWP2023. Warto jednak się pospieszyć - do startu zostało jeszcze dokładnie pięć miesięcy, ale już tylko 1,5 tysiąca miejsc.

Jakich informacji szukasz?

Dla mediów

 

Trwa proces przyznawania akredytacji na 9. Nocny Wrocław Półmaraton. Uprawniają one do poruszania się w strefie mediów podczas imprezy, która odbędzie się 17 czerwca 2023 r.

Wnioski akredytacyjne prosimy przesyłać na adres:  

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:
Imię i Nazwisko,
Email,
Telefon,
Nazwę redakcji.

OGÓLNE INFORMACJE

 


 

Dla mediów

                                             Sport EXPO
 
 
 
 
 
 

REGULAMIN SPORT EXPO

 

 

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY  

KONTAKT:   

Sport EXPO

Pytania i odpowiedzi