Prof. dr hab. Jan Chmura naukowym ambasadorem Nocnego Wrocław Półmaratonu!

Jeden z najwybitniejszych naukowców na świecie będzie doradcą biura organizacyjnego Nocnego Wrocław Półmaratonu. Prof. dr hab. Jan Chmura to specjalista w zakresie fizjologii, wysiłku fizycznego i teorii sportu. Profesor jest także pierwszym Polakiem, który w wieku 70 lat zdobył potrójną koronę maratonów.


Do udziału w 9. Nocnym Wrocław Półmaratonie zachęca niezwykły człowiek, który swoją postawą wielokrotnie stanowił ogromną inspirację dla tysięcy biegaczy. Profesor dr hab. Jan Chmura karierę maratończyka rozpoczął w wieku 63 lat. Od tego czasu zdobył m.in. Koronę Maratonów Polskich, Koronę Siedmiu Kontynentów i Największych Maratonów Świata. Biegał w Afryce, na Antarktydzie, w Stanach Zjednoczonych czy właśnie we Wrocławiu. Biorąc udział w zawodach i treningach, jednocześnie realizował nowatorski projekt naukowy, podczas którego stale kontrolował stan swojego zdrowia.


Niezwykłe osiągnięcia sportowe i naukowe


Naukowiec w ciągu dziesięciu lat przebiegł ponad 40 tys. km i ukończył 24 maratony. Trenując i startując w imprezach biegowych stale kontrolował m.in. swoją gospodarkę wodno-elektrolitową, procesy metaboliczne, mechanizm termoregulacji czy odczyty kardiologiczne. Badania te są wykorzystywane do kształcenia trenerów. Jego największym sukcesem sportowym jest pierwsze miejsce, które zdobył w swojej kategorii wiekowej w maratonie na Alasce i Malediwach, wielokrotnie stawał również na podium innych biegów maratońskich, zajął drugie miejsce w zawodach na Antarktydzie, w Hanowerze, w Jerozolimie, Tromso, czy trzecie w Sydney i Rio De Janeiro. Przygotowując się biegów, profesor testował swoje metody treningowe pokonując nawet 120 km tygodniowo.

Ambasador Nocnego Wrocław Półmaratonu to autor i współautor 330 prac naukowych oraz 10 książek. Był również m.in. fizjologiem w Zagłębiu Lubin, kiedy klub zdobywał mistrzostwo Polski, przewodniczącym zespołów kierunków wychowania fizycznego Państwowej Komisji Akredytacyjnej czy dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego w Katowicach i we Wrocławiu. Obecnie pracuje w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, jest również członkiem rady naukowej Państwowego Instytutu Badawczego
w Instytucie Sportu w Warszawie.


Współpraca z Młodzieżowym Centrum Sportu Wrocław


Profesor po raz kolejny został ambasadorem Nocnego Wrocław Półmaratonu. Naukowiec będzie doradzał sztabowi organizacyjnemu imprezy. Poza tym, w dzień biegu spotka się
z zawodnikami i opowie o przygotowaniach do długodystansowych biegów. Chętni uczestnicy półmaratonu będą mogli zadawać ambasadorowi pytania i posłuchać wielu ciekawych anegdot związanych z jego niezwykłymi osiągnięciami. Informacje dotyczące zapisów na spotkanie zostaną podane bliżej daty startu wrocławskiej „połówki”.


9. Nocny Wrocław Półmaraton


Bieg odbędzie się 17 czerwca 2023 roku o godz. 22:00 i będzie mu towarzyszyć szereg wydarzeń rodzinnych i rozrywkowych. Kolejne informacje dotyczące wrocławskiego półmaratonu będzie można znaleźć na stronie organizatora: www.pol.wroclawmaraton.pl, w mediach społecznościowych: www.facebook.com/nocnywroclawpolmaraton, gdzie dostępne są również projekty koszulek, medalu czy innych gadżetów imprezy. Zapisu na bieg można dokonać pod tym linkiem: wroc.city/ZapisyNWP2023. Warto jednak się pospieszyć - do startu zostało jeszcze dokładnie pięć miesięcy, ale już tylko 1,5 tysiąca miejsc.

Jakich informacji szukasz?

Dla zawodników


 

Dla zawodników

ZAPISZ SIĘ!

Pytania i odpowiedzi