Słownik pojęć biegowych

Słownik podstawowych pojęć biegowych:

 

BC1 - wytrzymałość biegowa w pierwszym zakresie, określana również jako rozbieganie. Intensywność wysiłku wynosi ok. 50 - 70% tętna maksymalnego. Jest podstawowym środkiem treningu każdego biegacza, bez względu na poziom sportowy. Jest to po prostu spokojny, zazwyczaj nieco dłuższy bieg – nabijanie kilometrów. Generalna zasada jest taka – tempo z jakim biegasz BC1 jest odpowiednie, jeżeli w trakcie biegu jesteś w stanie normalnie rozmawiać bez większej zadyszki (tak zwane tempo konwersacyjne). 


BC2 - wytrzymałość biegowa w drugim zakresie. Rozwija wytrzymałość ogólną oraz podnosi poziom pułapu tlenowego. Intensywność wysiłku 75% - 85% tętna maksymalnego. Zazwyczaj zakres ten stosuje się na odcinkach od 4 km wzwyż. 

 

B3C - wytrzymałość biegowa w trzecim zakresie. Zakres tętna maksymalnego ok. 80% - 95%. Czyli prędkości submaksymalne, zazwyczaj na krótszych odcinkach, które nie przekraczają dystansu 3 km. 

 

Interwał - jest to trening przerywany, praca podzielona jest na określone odcinki, a przerwy wypoczynkowe są skrócone co powoduje wykonanie każdej kolejnej pracy na niepełnym wypoczynku. Uwaga ta forma treningu powinna być stosowana przez biegaczy na poziomie wytrenowania co najmniej średnio-zaawansowanym i w dodatku po konsultacji z trenerem (interwały są nieświadomie nadużywane – szczególnie w dobie łatwego dostępu „porad” biegowych zawartych w Internecie)! 

 

Cross - bieg w terenie urozmaiconym i ze zmiennym podłożem, podczas którego angażujemy się w podbiegi i zbiegi. Wymagające podłoże po którym biegamy, zmusza nas do angażowania podczas wysiłku innych partii mięśniowych, przez co po prostu wzmacniamy nasze nogi – to jeden z głównych celów crossu. 

 

Przebieżki – krótkie, dosyć intensywne odcinki biegowe (ok. 80-100 m) stosowane w celu pobudzenia organizmu przed właściwym treningiem. 

 

Rytmy – przebieżki z reguły wykonywane w seriach, np. 10 x 100 m. 

 

SB - siła biegowa - ćwiczenia kształtujące siłę biegową: skipy A, B, C, wieloskoki, podbiegi (bieganie „pod górę” na wzniesieniu). 

 

Autor:

Paweł Szwed